Eş ile cinsel ilişki ibadet midir sevap mıdır ?

Dinimiz evlenmek ve aile kurmak gerektiğini belirtmiştir. Nur suresinde de bekarlarınızı evlendirin diye buyrulmaktadır.
Evlenmenin ilk adımlarından biri olan kız isteme de bile “Allah’ın emri, Peygamber’in kavli” ile denir. Bu söz bile evlenmenin Allah’ın emri, Hz. Peygamber’in de sünneti olduğunu göstermektedir. Peki Eş ile cinsel ilişki ibadet midir?

Aranızdaki bekârları, kölelerinizden ve cariyelerinizden elverişli olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah, (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir.

Nûr : 32

Eş ile cinsel ilişki ibadet midir ?

Bir kişinin evlendikten sonra eşiyle cimada (cinsel ilişki) bulunması ibadet sayılır. Çünkü bunda haramdan korunma ve neslin devamı gibi hayırlı yönleri vardır. Fakat haram yolla yapılan ilişkinin sevabı yoktur.

Bir Müslüman erkeğin, ailesi ile cinsi münasebet yaptığı zaman sadaka ecri alacağı da hadisi şerifte bildirilmiştir. Peygamberimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

“Biriniz ailesi ile cinsi münasebet yapmasında da sadaka ecri vardır.”

“Ya Resulallah! Birimiz şehvetini tatmin ederse yine ecre mi nail olur?” dediler. Cevaben:

“Ne dersiniz? O kimse şehvetini haramla tatmin ederse ona günah ol­mayacak mı? İşte bunun gibi, helal yolla şehvetini tatmin ettiği zaman da ona sevab vardır.” buyurdu.

(bk. Ebu Dâvud, Salatu’t-Tatavvu’ 12; Edeb 159-160; Müsned, V/167, 168)

İnsanı yaratan, onun fıtratını oluşturan Allahu Teala’dır. Bizimde yapmamız gereken Allahu tealanın buyruklarına uymak yasakladıklarından kaçınmaktır. Bu şekilde hareket etmek ise ibadet olarak değerlendirilebilir.  Bu sebeple helalimizle cinsel ilişki de bulunmanın da ibadet olduğu ortadadır.

İnsanın kendini kaybettiği tüm şehvetler kalbi karartır. cinsel ilişki hariç… Peygamber efendimiz (s.a.v) de bunun için o işi yapardı.
Cinsel ilişki de bulunmanın faydalarıda zararlarıda vardır.  Cinsel ilişkinin faydaları ve zararları adlı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.
Ek Olarak ;

Cinsel ilişkide besmele ne zaman çekilir ?
Ağız Yoluyla Cinsel İlişki Günah mıdır?
Regl iken ilişkiye girmek zararlı mı ? Günahı nedir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir