Erkeklerin küpe takması günah mıdır?

Erkeklerin küpe takması günah mıdır ? sorusuna diyanetten ve diğer kaynaklarda verilen cevapları inceleyelim.

Değerli takipçilerimiz, İslâm Hukukuna göre kulakların küpe takılmak üzere delinmesi ve küpe takılması, kadınlar için caiz görülmüş; ama erkekler için caiz görülmemiştir.

Peygamber efendimiz (s.a.v.) döneminden günümüze kadar kadınlar süslenme maksadıyla küpe takmışlardır. Küpe takma, Müslümanların genel örfünde kadınlara ait bir süs eşyasıdır. Müslüman kadınlar Peygamberimiz (s.a.v.) döneminden itibaren (Buhari) bu güne dek süslenmek amacıyla bunu kullanmıştırlar. Haliyle küpe takmak, müslüman kadınların süslenme tarzı olarak kabul edilmiştir. Fakat Peygamber efendimizin bir hadisi şerifinde : “Kadınlara benzemeye çalışan erkekler ve erkeklere benzemeye çalışan kadınlar Allah’ın rahmetinden uzak olsun.” buyurmuştur.

Bu hadisten yola çıkarak İslam alimleri erkeklerin küpe takmalarını tahrimen mekruh saymışladır. Çünkü küpe kadın süs eşyası olarak görülmektedir. Haliyle bir erkeğin kadına benzememesi gerektiği düşünülmektedir. Tahrimen Mekruh dinimizde ayetler veya hadislere göre yapılmaması istenen şeydir. Yapılması helalden çok, harama yakındır.

Ekstra bilgi için Tıklayınız : Altın yüzük takmak günah mıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir