Duşta müzik dinlemek günah mıdır?

Değerli takipçilerimiz tarafımıza ulaşan bir soruda Duşta müzik dinlemek günah mıdır ? diye sorulmuş. Öncelikli olarak müziğin dinimizdeki yeri nedir bunu bi öğrenelim.

Müziğin dinimizde yeri nedir?

İslam dini müzik konusunda ayrıntılı ve özel hüküm koymak yerine genel ilke ve amaçları belirlemekle yetinmiştir. Buna göre İslam’ın ilke ve esaslarına aykırı, günaha sevk eden, haramı teşvik eden müzikleri yapmak ve dinlemek günahtır. Dinimizin temel inanç, amel ve ahlak ilkelerine aykırı olmayan, haramların işlenmesine sebep olmayan müzik türlerini dinlemekte ise dinen bir sakınca yoktur.
Kur’an ve sünnette müzikle meşgul olmanın, müzik dinlemenin mutlak anlamda günah olduğunu gösteren deliller bulunmamaktadır. Aksine, Resûlullah’ın (s.a.s.), ilke olarak müziğin caiz olduğuna işaret sayılabilecek nitelikte ifadelerinin bulunduğu bilinmektedir. Nitekim o, nikâhın duyurulması için def çalınmasını öğütlemiştir (Tirmizî, Nikâh, 6). Yine bir bayram günü Hz. Âişe’nin yanında def çalıp türkü söyleyen iki cariyeye çıkışmak isteyenlere “Bırakın bu gün bayramdır” diye uyarıda bulunmuştur (Müslim, Îydeyn, 17).
(Diyanet)

Duşta müzik dinlemek günah mıdır?

Banyo, abdest ibadetimizi gerçekleştirdiğimiz alandır. Bu yüzden banyo adabına dikkat edilmelidir. Müzik dinlemenin haram olup olmadığı hususunda bile detaylandırmalar, teferruatlar mevcutken banyoda dinlememek daha evla olacaktır.

İlave bilgi için Tıklayınız :
Banyo adabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir