Dinimize göre dili korumak, diline sahip çıkmak

Bir müslümanın dilini koruması, yalan yerine doğruyu söylemesi gerekmektedir. Böyle yapması şeytana karşı korunmayı ve Allah’ın onu mükafatlandırmasını sağlamaktadır. Konuyla alakalı Tenbihül Gafilün kitabında (s.239) şöyle buyrulmaktadır.

Biri Resulullah (s.a.v)e geldi ve şöyle söyledi :
-Ya Resulullah! Bana bir tavsiyede bulun!
Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu :
-Sana takvayı tavsiye ederim. Bütün hayrın toplamı onda vardır. Cihad ehli olmalısın. Çünkü cihad, müslümanların nefis terbiyesidir.
Allahın ziktine devam etmelisin. Kuran okumalısın. Çünkü Kuran yeryüzünde senin için bir nurdur. Semada seni zikrettirir. Ya doğruyu söyle yada sus. Böyle yaparsan da şeytanı mağlup edersin.

“Sana takvayı tavsiye ederim.” kısmından anladığımız üzere Allah’ın yasak ettiği şeylerden kaçmak emrettiği şeyleri de yerine getirmek gereklidir. “Çünkü cihad, müslümanların nefis terbiyesidir.” kısmında ise nefsimizi yenmemiz gerektiği en büyük cihadın nefisle olan cihad olduğunu anlamaktayız. Ayrıca Kuran okumanın önemi de “Kuran okumalısın. Çünkü Kuran yeryüzünde senin için bir nurdur. Semada seni zikrettirir.” cümlesinden anlamaktayız.
Ve asıl konumuza gelecek olursak en son kısımda “Ya doğruyu söyle yada sus. Böyle yaparsan da şeytanı mağlup edersin. “ denilmektedir. Peygamber efendimiz ayrıca bu konuyla alakalı ” Ya hayır söyle yada sus” demektedir.

Bunun daha açık manası şudur: ‘Dilini koru’. Ancak hayır(hayırlı şeyler) söyle. Böyle yaparsan ödül bulursun. Bunu yapamazsan da sus. Eğer böyle yaparsan da selamet bulursun. Çünkü selamet sükuttadur. Şeytan ancak sükutla mağlup olur. Bir müslümaın dilini koruması ile Allahın onun ayıplarını örteceği bildirilmiştir.

Diline sahip çıkanın Allah ayıplarını kapatır.

Hz. Ömer (r.a.) Resulullah (s.a.v)’e şöyle buyurduğunu anlattı:
-Bir kimse diline sahip olursa, ayıplarını Allah kapatır.

“Konuşmasını öğrendiğiniz gibi, susmayı da öğrenin. Çünkü susmak, büyük bir akıllılıktır. Konuşmaktan çok dinlemeye çalış. Seni ilgilendirmeyen hususlarda konuşma.”

(İbn-ü Asâkir)

“Sadakaların en değerlisi boş ve haram olan sözlerden lisanını korumaktır.”

(Camius-sağir)

Unutmamamız gereken bir hususta her konuda hesaba çekileceğimiz gibi dilimizden, konuşma edebimizden de hesaba çekileceğiz. Kaf suresinde şöyle buyuruluyor:

“O bir söz atmaya dursun, mutlaka yanında onu gözetleyen, söylediği her sözü zapteden (bir melek) hazır bulunur.”

(Kaf: 18)

Ek bilgi için TIKLAYIN
Yalan söylemenin günahı Yalan söyleyenin kabirdeki azabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir