Cünüpken yemek yenir mi? Cünüpken bebek emzirilir mi ?

Değerli takipçilerimiz bu yazımızda Cünüpken bebek emzirilir mi? Cünüpken yemek yenir mi, Cünüpken birşey içilir mi ? sorularının yanıtlarını arayacağız. Diyanet cünüpken yemek yemek konusunda ne fetva vermiştir? Diğer kaynaklarla beraber kontrol edelim.

Bir müslüman cünüplük pozisyonundayken namaz kılmak kuran okumak gibi ibadetleri yerine getiremez. Dolayısıyla ibadetlerini engelleyen bu cünüplük durumundan fırsat bulduğu anda kurtulmaya çalışmalıdır. Çünkü bir namaz vaktini geçirecek derecede cünüp kalmak günahtır. Namaz kılan ve kılmayan herkes, bir namaz vaktini cünüp geçirirse, çok azap görür. İmam-ı Gazali hazretleri, “Cünüp olup gusletmeden bir namaz vaktini geçirene, ateşten gömlek giydirilecektir” buyuruyor. Peki ya cünüp bir şekilde gezmenin günahı var mıdır?

Okumak için Tıklayınız : Cünüp gezmek, Cenabet gezmek günah mıdır?

Cünüpken bebek emzirilir mi ?

Yukarıda da söylediğimiz gibi cünüp bir kimsenin bu durumu imkanı varsa geciktirmemesi en iyisidir. Fakat zorunlu bir halde iken cünüp olan bir kadının bebek emzirilmesi de caizdir. Cünüp veya adetli haldeyken bebek emzirmenin bir sakıncası yoktur.

Cünüpken yemek yenir mi birşey içilir mi ?

Gusül etmesi gereken kişi, namaz vaktini (namaz kılsın kılmasın) geçirmemek kaydıyla, el ve ağzı yıkadıktan sonra yiyip içebilir. (Buhari, Gusül, 27; Müslim, Hayiz, 21, 22, 24). Cünüplük, gusül, abdesti gibi özel temizlik gerektirmeyen şeylere engel olmaz. Çünkü cünüp olan kadın yada erkek pis değildir. Ağzını yıkamadan yemek ve içmek onun için mekruhtur. Bu nedenle zorunlu değilse hemen abdest alınmalı, bir an önce yıkanıp temizlenmelidir.

Cünüp kimsenin ağzını yıkamadan da yemesinde bir sakınca olmadığını söyleyenler olduğu gibi, ( Kadıhân I/46) yıkasa bile sakıncalı olduğunu söyleyenler de vardır.( Halebî (sağîr), agk.; Ayrıca bk. es-Subkî, el-Menhel N/288; Nemenkânî N/205) Bu durumda yapılabillecek en güzel şey, cünüplük durumundan kurtulabiliyorsak anında kurtularak yemek yemek olacaktır.

İlave bilgi için tıklayınız :
Cünüp gezmek, Cenabet gezmek günah mıdır?
Teyemmüm Abdesti hangi durumlarda alınır ?
Cünüp olan kimsenin tırnak kesmesi yada traş olması
Oruçluyken Boy Abdesti Almak Banyo Yapmak Orucu Bozar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir