Cünüpken adet olunursa gusül gerekir mi ?

Değerli takipçilerimiz internette en çok araştırılan ” Cünüpken adet olunursa gusül gerekir mi ? ” ” Cünüpken adet olunca gusül abdesti geciktirilebilir mi ? “ sorularının yanıtlarını inceleyeceğiz.

Öncelikle adet dönemi içerisinde eşlerin ilişkiye girmesi dinimizce kesinlikle haram kılınmıştır. Fakat cünüplük hali kadınlarda sadece ilişkiye girmek ile olmamaktadır. Örnek verecek olursak kadınlarda erkekler gibi ihtilam yoluyla cünüp olduğunu hissedebilir.

Ayrıca bakınız : Kadın ihtilam olur mu ?

Ayrıca bakınız : Adet döneminde kadınlarla ilişki nasıl olmalıdır ?

Cünüpken adet olunursa gusül gerekir mi ?

Kadın eğer adet dönemi içerisinde cünüp olursa 1 kere gusül etmesi her ikisinden de temizlenmesi için yeterlidir. Fakat eğer adet bitimine daha varsa ve adetin başı yada ortasında cünüplük olursa hemen yıkanması gerekir diyenler de olmuştur, yıkanmasını adeti bitene kadar geciktirebilir diyenler de olmuştur. Adet dönemi içerisinde iken ihtilam yada başka bir yol ile cünüplük olursa hemen gusül abdesti almak gerekir diyenler şu ayeti kaynak göstermektedirler. Yüce Rabbimizin Kitabı olan Kuran-ı Kerim’de “Cünüp olduğunuzda gusül abdesti alın” diye buyrulmaktadır. Fakat bazı farklı görüşlerde kadın adet dönemi içerisinde zaten cünüp olduğu için yıkanmasını adetinin bitişine kadar geciktirebilir denilmiştir. Çünkü adet hali zaten cünüplük hükmünde olduğu için temizlenene kadar almaya gerek yok denilmiştir.

Diyanet yanıtı

Cünüp olup da henüz gusletmeden önce âdet görmeye başlayan bir kadının hemen gusletmesi şart değildir, guslü âdetinin bitimine kadar geciktirebilir.(Haddâd, el-Cevhera, I, 13; İbn Nüceym, el-Bahr, I, 64).

Okumak için TIKLAYINIZ : Adet dönemi bitince gusül etmeden ilişkiye girilir mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir