Cünüp İken Sahur Yemeği Yenir mi, Oruca Niyet Edilebilir mi?

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte sorulan sorulardan birisi Cünüp iken sahur yapılabilir mi? Cünüp İken Sahur Yemeği Yenir mi? soruları olmuştur. Gelin hep beraber inceleyelim.

Cünüp İken Sahur Yemeği Yenir mi?

Cünüp iken sahur yemeği yemek ve oruca niyet etmek konusunda bazı konulara dikkat etmek gerekir. Cünüp olan kişinin elini ve ağzını yıkamadan yemek yemesi uygun değildir. Ancak, elini ve ağzını yıkadıktan sonra, boy abdesti almadan sahur yemeği yemek sakıncalı değildir.

Özetle, cünüp olan kişilerin sahur yapmak ve oruca niyet etmek için önce temizliklerini yapmaları gerekir. El ve ağız yıkama gibi basit temizliklerin ardından sahur yapmakta sakınca yoktur. Vakitten yana herhangi bir problem yok veya zorunlu değilse bir an önce yıkanıp temizlendikten sonra sahur yapmakta fayda vardır.

Cünüp iken sahur nasıl yapılır? Diyanet Açıklaması

Cünüplük oruç tutmaya engel değildir. İster cünüp olmayı gerektiren hâl, oruca başlanmadan gerçekleşmiş olsun, ister ihtilam olma gibi orucu bozmayan bir sebeple oruçlu iken gerçekleşmiş olsun fark etmez. Ancak cünüp olan kişi, bir an önce yıkanıp temizlenmelidir. Cünüp iken üzerinden bir namaz vakti geçmemelidir. Guslün bir namaz vaktinden daha fazla süreyle ertelenmesi günahtır. Çünkü geciktirilirse namaz terk edilmiş olur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 372).

Ekstra bilgi için Tıklayınız :
Rüyalanmak cünüp uyanmak orucu bozar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir