Cünüp gezmek, Cenabet gezmek günah mıdır?

Değerli okurlarımız bu yazımızda Cünüplük nedir? Cenabet gezmek günah mıdır? Cenabet olduktan sonra ne zamana kadar yıkanılması gerekir? sorularını yanıtlarını arayacağız.

Cünüplük nedir? Ne kadar süre cünüp durulabilir?

Halk içinde cenaber olarak ta bilinmekte olan cünüplük bluğ çağına ermiş kişilerin dokunma bakma düşünme ihtilam veya cinsi münasebet sonrasında meninin dışarı çıkması halidir.

Cünüplük durumunda yüce kitabımız Kuran-ı kerim manen temizlenmeyi emretmiştir.

“Eğer cünüp iseniz, iyice temizlenin (yıkanın)”

(Nisâ, 4/43; Mâide, 5/6)

Cenabet gezmek günah mıdır?

Çeşitli fıkıh kitaplarında Yatsı namazını kıldıktan sonra cünüp olanın sabah namazı vaktine kadar guslünü aksatması caiz olduğu gibi hemen yıkanması da evladır. İmam-ı Gazali hazretleri, (Cünüp olup gusletmeden bir namaz vaktini geçirene, ateşten gömlek giydirilecektir) buyuruyor. Buna göre şu yanıta varılmaktadır. Eğer bir insan namaz kılsın yada kılmasın, bir namaz vaktini cünüp geçirirse, çok azap görür. Mesela, öğle ezanından sonra cünüp olanın öğle namazını kılmamışsa, ikindi vaktine öğleyi kılacak kadar zaman kalınca gusletmesi gerekir.

Ayrıca cünüp bulunmanın rahmeti kaldırdığı da şu Hadis-i şeriflerle sabittir.

Canlı resmi, köpek ve cünüp bulunan odaya rahmet melekleri girmez.

Nesai

(Cünübe, sarhoşa rahmet meleği yaklaşmaz.)

Bezzar

Gusletmek sevap mıdır?

Gusletmek için kalkana, üzerindeki kıl sayısınca sevap verilir, o kadar günahı affolur, Cennetteki derecesi yükselir. Guslü için ona verilecek sevap, dünyada bulunan her şeyden daha hayırlı olur. Allahü teâlâ meleklerine, “Bakın bu kulum, gece üşenmeden kalkıp emrime uymak için guslediyor. Şahit olun ki, bunun günahlarını af ve mağfiret eyledim” buyurur. [Gunye]

Gusül terk edilir mi?

Guslü terk eden kişi dinden çıkmaz fakat büyük günah işlemiş olur. Çünkü gusül imanın direği olan namaz için şarttır. Cünüp olan kimsenin farz veya nafile herhangi bir namaz kılması, tilavet secdesi yapması, Kabeyi tavaf etmesi, Kuranı kerimi eline alması, camiye girmesi ve orada bulunması caiz görülmez. Bu sebeple cenabet gezmek namaz kılmamak insanı küfre sürükleyen büyük günahlardandır. Onun için guslü geciktirmemelidir! Bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmuştur.
Allahu teâla buyuruyor ki: Şu üç şeye devam eden, gerçek dostumdur. Bunları terk eden de, gerçek düşmanımdır. Bu üç şey, namaz, oruç ve cünüplükten gusüldür. [Beyheki]

Gusul abdesti nasıl alınır? İlave bilgi için Tıklayınız
Gusül abdesti nedir? Gusül abdesti namaz abdesti yerine geçer mi ?

One thought on “Cünüp gezmek, Cenabet gezmek günah mıdır?

  • 11 Ekim 2020 tarihinde, saat 08:42
    Permalink

    Cünüp gezenler düşünsün 😀

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir