Bitcoin günah mıdır ? Diyanet bitcoin açıklaması

Değerli takipçilerimiz ; İçerisinde bulunduğumuz 21. yüzyılda hemen hemen her şeyin dijitalleşmesi ile birlikte para gibi kıymetli varlıkların da dijitalleştiğini görmekteyiz. Ülkemizde bitcoin vb. kripto paraların çok fazla rağbet görmesi ile internet ortamında en çok aranan sorular da Bitcoin günah mıdır ? Diyanet bitcoin açıklaması nedir ? tarzında olmuştur.

Bitcoin günah mıdır ?

Diyanet’ten yapılan açıklamaya göre kripto para/ bitcoin günah mıdır sorusuna şöyle bir yanıt verilmiştir. Bir paranın caiz olabilmesi için şartlar şu şekildedir.
Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul görmelidir.
Kaynağı itibariyle kullanıcılara güven vermelidir.
Haliyle kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan uygulamalar ile birlikte belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.

Diyanet bitcoin açıklaması

Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır. Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.

Ekstra bilgi için TIKLAYABİLİRSİNİZ:
Altın yüzük takmak günah mıdır ?
Peruk takmak günah mıdır ? Saçı satmak günah mıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir