Bayram arefesinde okunacak dua

Müslüman aleminin iki büyük bayramından biri olan Kurban bayramının arefesindeyiz. Bayrama kavuşmanın verdiği mutluluk ve huzur ile bayramı ve arefe gününü iyi değerlendirmek isteyen kardeşlerimiz “Bayram arefesinde okunacak dua” nedir şeklinde araştırmalar yapmaktadır.

Şüphesiz ki arefe gününde yapılacak dualardan (zikirlerden) en güzeli hadisi şerif ile müjdelenen İhlas suresidir.
Sevgili peygamberimizin hadis-i şerifinde arefe günü İhlas Suresi okunmasıyla ilgili “Arefe günü Besmele ile bin İhlâs okuyanın günahları affedilir ve duası kabul olur. (Ebu-ş şeyh)” deniyor.

Yine başka bir hadis-i şerifte, arefe günü İhlas Suresi okunmasıyla ilgili “Kim ihlâs suresini Arefe gününde öğle ile akşam arasında bin defa okursa Allah (cc),ona ne isterse verir.” deniyor.

Fazileti yüksek olan İhlas Suresi’ ile ilgili ise bir hadis-i şerifte “İhlâs suresini okumak kul hakkı hariç diğer bütün günahların affına vesiledir.(Ebu-ş şeyh)” buyrulmaktadır.

Bayram arefesinde okunacak Dua

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Arefe gecesinde aşağıdaki duayı okuyanın dileklerinin kabul olacağının müjdesini vermektedir.

“Sübhânellezi fi’s-semâvâti arşuhu. Sübhanellezi fi’n-nâri sultânühu. Sübhanellezi fi’l-kubûri kadâuhu. Sübhanellezi fi’l-hevâi rûhuhu. Sübhânellezi raa’s-semâe bigayri amedin. Sübhânellezi vadaa’l-arda. Sübhânellezi lâ melcee illâ ileyhi.”

Tırmizi

İmam-ı Tirmizi, Peygamber Efendimiz (s.a.v) ‘in “Duânın hayırlısı arefe günü yapılan duadır.” buyurduğunu ve yine arefe gününde şu duayı okuduğunu bildirmiştir.

“Lâ ilâhe illâllahü hüve lehü’l-hamdü ve hüve alâ küli şey’in kadir.”

Tırmizi

İlave Bilgi için Tıklayınız :
Bayramda kurban ne zamana kadar kesilebilir ?
Kurban keserken hangi dualar okunur? Kurban nasıl kesilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir