Ayetel Kürsi Anlamı Önemi Okunuşu Fazileti

Ayetel Kürsi Bakara Suresinin 255. ayeti kerimesidir. Faziletleri saymakla bitmeyen Ayetel Kürsinin Kuran-ı Kerimdeki en faziletli ayetlerden birisi olduğu bilinmektedir. Bu sebepledir ki Ayetel Kürsi çokça hadiste yer almaktadır. Hep beraber Ayetel Kürsi Anlamı Önemi Okunuşu Fazileti nedir ? bakalım.

Bir Hadisi şerifte Ayetel Kürsi bir evde okunduğu zaman şeytan o evden uzaklaşır buyrulmaktadır. (Tirmizî, Fedâilü’l-Kur’an, 2). Hadislerde çokça yer verilen Ayetel Kürsi için Peygamber efendimiz (s.a.v.) ‘ de şöyle buyurmuştur. Kendisine Kuranın en faziletli ayeti hangisidir diye sorulduğunda Peygamber efendimiz “Âllah’u Lâilâhe illâ huve’l-Hayyu’l-Kayyûm…” diye devam etmiştir. (Müslim, Müsafirîn, 258; Ebû Dâvûd, el-Huruf ve’l-Kiraa, 35; İbn Hanbel, V/142).

Resulullah (asm.) bir defa Ka’b oğlu Ubey’e, ezberinde olan âyetlerden hangisinin daha yüce olduğunu sormuş, “Allah ve Resulu daha iyi bilir.” cevabını alınca, soruyu tekrar etmiş, bunun üzerine Ubey, bildiği en yüce âyetin “Allahu lâ ilâhe illâhüve’l-Hayyu’l-Kayyûm” olduğunu söylemiştir. Resulullah (asm) aldığı cevaptan memnun olarak Ubey’in göğsüne vurarak “Ey Ebû Münzir! İlim sana kutlu olsun. “ buyurmuştur. (Ebû Dâvûd, Vitir,17)

Yine başka bir hadiste farz namazından sonra Ayetel Kürsi okuyan bir kişinin bir sonraki farz namazına kadar Allahın himayesinde olduğu tarafımıza bildirilmiştir.
Bu ayeti kerime de Allahın yüceliği büyüklüğü, sıfatları ve tüm kainatta süre gelen olayların tamamen onun isteğiyle olduğu ve onun isteği olmadıkça hiç kimsenin başkasına şefaat edemeyeceği göklerin ve yerlerin ona ait olduğu tarafımıza bildirilmektedir.

Ayetel Kürsi arapça hat:

اَللّٰهُ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَۚ اَلْحَيُّ الْقَيُّومُۚ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌۜ لَهُ مَا فِي السَّمٰوَاتِ وَمَا فِي الْاَرْضِۜ مَنْ ذَا الَّذ۪ي يَشْفَعُ عِنْدَهُٓ اِلَّا بِاِذْنِه۪ۜ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ اَيْد۪يهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْۚ وَلَا يُح۪يطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِه۪ٓ اِلَّا بِمَا شَٓاءَۚ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَۚ وَلَا يَؤُ۫دُهُ حِفْظُهُمَاۚ وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظ۪يمُ ﴿٢٥٥﴾

Ayetel Kürsi okunuşu:

Allahû la ilahe illa hûvel hayyûl kayyum, la te’huzûhu sinetûv vela nevm, lehu ma fis semavati ve ma fil ard, men zellezi yeşfeu indehu illa bi iznih, ya’lemû ma beyne eydihim ve ma halfehûm, ve la yûhıytune bi şey’im min ilmihi illa bi ma şa’, vesia kûrsiyyûhûs semavati vel ard, ve la yeudûhu hıfzuhûma ve hûvel aliyyûl azim.

Ayetel Kürsi anlamı:

Allah, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayandır. Diridir, kayyumdur. O’nu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey O’nundur. İzni olmaksızın O’nun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar O’nun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek O’na güç gelmez. O, yücedir, büyüktür.

Ayetel Kürsi Anlamı Önemi Okunuşu Fazileti harici Eksta Bilgi için :
Ettehiyyatü duası okunuşu ve anlamı
Peygamber efendimizin en çok okuduğu dua
Korku ve belayı önlemek için okunacak dualar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir