Anne baba kabrini ziyaret etmenin faydası.

Dinimizde Kabir ziyaretinin hem ziyaret edene hemde ziyaret edilene faydaları vardır. Bununla alakalı olarak “Kabir Ziyaretinin Faydaları Nelerdir ? ” adlı bir makaleyi siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmıştık. Şimdiki konumuz ise anne baba kabrini ziyaret etmenin faydası nedir ?

Peygamber efendimiz ölümü sıkça hatırlayın. Ölümü unutmamak için de kabir ziyareti gerçekleştirin demiştir. Aynı zamanda akraba ziyareti için de “Akraba ile ilişkisini kesen topluluğa rahmet inmez” demiştir. Aşağıdaki iki hadisi şerifte anne baba kabrini ziyaret etmek hakkında şöyle buyrulmaktadır.

“Ana-babasının ikisinin veya birinin kabrini ihlasla ve mağfiret umarak ziyaret eden, kabul olmuş bir hac sevabı alır ve bunu adet edinenin kabrini de melekler ziyaret eder.”

(Hakim Tirmizi, Nevadiru’l-usül, 1/126; İbn Adiy, 2/393)

“Kim babasının veya anasının veya bunlardan birisinin kabrini cuma günü ziyaret ederek orada Yasin Sûresini okursa, Allah kabir sahibini bağışlar.”

(İbn Adiy, 1/286; Ebu Nuaym, Ahbâr el-Asbahân, 2/344-345)

Anne baba kabrini ziyaret etmenin faydası.” için bir yorum

  • 26 Mart 2019 tarihinde, saat 20:18
    Permalink

    Allah kimseye bu acıyı göstermesin (erken yaşta), elbette ölüm kaçınılmaz sonumuz fakat bir insanın anne veya babası vefat ettikten sonra gerçek olgunluğa, gerçek yetişkinliğe sanırım o zaman başlıyor.

    Dedem vefat ettiğinde, babamın bir sözü vardı; işte ben şimdi büyüdüm diye. Bence bir insanın imkanı var ise her gün gidilmeli Fatiha okunmalı, ben böyle düşünüyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.