Anne baba kabrini ziyaret etmenin faydası

Dinimizde Kabir ziyaretinin hem ziyaret edene hemde ziyaret edilene faydaları vardır. Bununla alakalı olarak “Kabir Ziyaretinin Faydaları Nelerdir ? ” adlı bir makaleyi siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmıştık. Şimdiki konumuz ise anne baba kabrini ziyaret etmenin faydası nedir ?

Peygamber efendimiz ölümü sıkça hatırlayın. Ölümü unutmamak için de kabir ziyareti gerçekleştirin demiştir. Aşağıdaki iki hadisi şerifte anne baba kabrini ziyaret etmek hakkında şöyle buyrulmaktadır.

“Ana-babasının ikisinin veya birinin kabrini ihlasla ve mağfiret umarak ziyaret eden, kabul olmuş bir hac sevabı alır ve bunu adet edinenin kabrini de melekler ziyaret eder.”

(Hakim Tirmizi, Nevadiru’l-usül, 1/126; İbn Adiy, 2/393)

“Kim babasının veya anasının veya bunlardan birisinin kabrini cuma günü ziyaret ederek orada Yasin Sûresini okursa, Allah kabir sahibini bağışlar.”

(İbn Adiy, 1/286; Ebu Nuaym, Ahbâr el-Asbahân, 2/344-345)

İlave bilgi için Tıklayınız:
Kabir Ziyaretinin Faydaları Nelerdir ?
Akraba ziyaretinin önemi nedir ?

One thought on “Anne baba kabrini ziyaret etmenin faydası

  • 26 Mart 2019 tarihinde, saat 20:18
    Permalink

    Allah kimseye bu acıyı göstermesin (erken yaşta), elbette ölüm kaçınılmaz sonumuz fakat bir insanın anne veya babası vefat ettikten sonra gerçek olgunluğa, gerçek yetişkinliğe sanırım o zaman başlıyor.

    Dedem vefat ettiğinde, babamın bir sözü vardı; işte ben şimdi büyüdüm diye. Bence bir insanın imkanı var ise her gün gidilmeli Fatiha okunmalı, ben böyle düşünüyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir