Allahumme Salli, Barik duası okunuşu ve anlamı

Namazlarda okunması sünnet olarak kabul edilen Salli Barik duaları (Hanefi ve Mâlikiye göre sünnet, Şafiî ve Hanbeliye göre ise en az, “Allahümme salli alâ Muhammed” demek farz). Sahabeler, Efendimiz’e (sav); “Biz sana nasıl selâm getireceğimizi biliyoruz, fakat nasıl salât getireceğiz? bunu bilmiyoruz.” diye sorunca Efendimiz’de (sav) bu duaları öğretmiştir. (Buhari)

Her iki duanın manaları neredeyse aynıdır, birinde “rahmet eyle” (Kemâ salleyte) kelamı vardır, diğerinde “bereket eyle” (Kemâ barekte) vardır.

ALLAHÜMME SALLİ DUASI TÜRKÇE OKUNUŞU: 

“Allâhumme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidun mecîd.”

ALLAHÜMME SALLİ DUASI ANLAMI

Salli Duası Anlamı: “Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.”

ALLAHÜMME BARİK DUASI TÜRKÇE OKUNUŞU:

“Allâhumme barik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ barekte alâ İbrahîme ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidun mecîd.”

ALLAHÜMME BARİK DUASI ANLAMI:

“Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine hayır ve bereket ver. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir