Allah edilen tüm duaları kabul eder mi?

Allah’ın her duaya cevap vereceği aşağıdaki ayeti kerime ile sabittir. Ancak bazı dualar kabul olurken bazı duaların ise kabul olmadığı görülüyor. Ancak şunu belirtmeliyiz ki duaya cevap vermek ayrı şey, duayı kabul etmek ayrı şeydir. Allah edilen tüm duaları kabul eder mi?

“Rabbiniz buyurdu ki, Bana dua edin ki duanıza cevap vereyim.”

(Mümin, 60)

Başka bir ayette de şöyle buyuruldu.

Allah, “Kullarım, sana benden sordukları zaman (bilsinler ki) şüphesiz ben onlara yakınım, duasını kabul ederim. Artık onlar da benim davetime icabet etsinler”

(Bakara, 186)

Bu ayetlerle anlaşılıyor ki Allah, yaptığımız hiç bir duayı cevapsız bırakmayacaktır. (Fakat kabul olmayan dualar ve duası kabul olmayan kişiler istisnadır. İlave Bilgi için Buraya Tıklayabilirsiniz: Kimlerin duası kabul olmaz? Kafirlerin duası kabul olur mu ) Yaptığımız dualar bazen kabul olurken bazen geç kabul olmakta hatta bazen de kabul olmamaktadır. Duamınızın anında kabul olmadığını görüp dua etmeyi bırakmamalıyız. Çünkü yerlerin göklerin sahibi Yüce Allah duada ısrarcı olmamız gerektiğini belirtmektedir.
Aişe (r.a.) söylediğine göre Resulullah (sallallâhu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

“Allah, duada ısrarcı olanları sever.”

Taberani ed dua 20

Duanın kabul olmaması yada geç kabul olması ettiğimiz duanın boşa gittiği anlamına gelmemektedir. Çünkü bir hadiste şöyle buyurmaktadır.

“Eğer bir kul, Cenâb-ı Hakk’a bir hususta duâ eder de icâbet olunmazsa onun yerine bir hasene, yani bir sevâb yazılır.”

(Ali el-Müttakî, Kenzü’l-ummâl, II, 67/3150)

Dualarımızın kabul olması gecikebilir.

Dualarımızın kabul olmasının gecikmesine de üzülmememiz gerekmektedir. Çünkü Resulullah şöyle buyurmuştur:
“Mü’min bir kul Allah’a dua ettiği zaman, Allah Cebrail’e şöyle der:
–Onun duasını hemen kabul etme. Çünkü ben onun sesini işitmekten hoşlanıyorum.
Facir bir kimse Allah’a dua edince de:
–Onun ihtiyacını hemen gör! Çünkü ben onun sesini duymak istemiyorum! Der.” [Kenzu’l-Ummal, Kitabu’d-Daavât, 3264.]

Cenabı Allah İnsanın yaptığı her duayı işitir ve cevap verir. İnsanın asıl ihtiyacını bizden daha iyi bildiğinden; neyin hayrına, neyin zararına olacağını ezelî ilim ve hikmetiyle bildiğinden, insanın istediğinin aynısını verebildiği gibi, bazen daha iyisini verir, bazen de zararlı olacağından hiç vermez. Bunun için insanın, “Allah, benim her istediğimi vermiyor” demeye hakkı yoktur. Bu sebepledirki dua ederken “Allahım hayırlısıyla nasip et” demek gereklidir.

Böylelikle Allah edilen tüm duaları kabul eder mi? adlı makalemizin sonuna geldik. Fakat kabul olmayan dualar ve duası kabul olmayan kişiler istisnadır. İlave Bilgi için Buraya Tıklayabilirsiniz: Kimlerin duası kabul olmaz? Kafirlerin duası kabul olur mu

Kimlerin duası kabul olmaz? Kafirlerin duası kabul olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir