Alkolsüz bira içmek günah mıdır?

Değerli ziyaretçilerimiz, günümüzde aranan sorulardan bir tanesi de Alkolsüz bira içmek günah mıdır? sorusu olmuştur. Öncelikle İslamiyet alkollü içeceklerin içilmesini haram kılmıştır. “Bir şeyin çok miktarda alınması insana sarhoşluk veriyorsa, onun azıda haramdır.” (Tirmizi, Eşribe 3) Peki alkolsüz olduğu iddaa edilen birayı içmek günah mıdır?

Alkolsüz bira nedir?

Alkolsüz bira, üretim aşamasında normal bira ile aynı işlemlere tabi tutulmakta; son aşamada içeriğindeki alkol değişik yöntemlerle uzaklaştırılmakta ve belli seviyeye indirilmektedir. Ancak bu noktada az da olsa içeriğinde alkol bulunduğu ifade edilmektedir.

Alkolsüz bira içmek günah mıdır?

Bu içeçeceklerin sarhoş etmeyecek kadar azı dahi tüketilmesi yasaklanmıştır. Diğer yandan dinimizce yasaklanan şeylerin yapılması haram olduğu gibi bunların yapılmasına zemin hazırlamak, yardımcı olmak, özendirmek vb. şekilde katkı sunmak da caiz değildir.
Buna göre, dinen necis sayılması, haram olan şeyleri özendirmesi, içki üretimine ve tüketimine destek olması nedeniyle “alkolsüz” olarak isimlendirilse dahi alkolsüz diye tabir edilen biranın tüketimi caiz değildir. Ayrıca biranın içerisindeki alkol oranı ne kadar azaltılırsa azaltılsın, alkol içerdiği gerçeğini değiştirmemektedir.

İlave bilgi için TIKLAYINIZ:
İçkinin tadına bakmak haram mı? Şifa için içki içmek haram mıdır?

İçki satmak günah mıdır?
Dinimize göre İçki içmenin cezası nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir