Akşam Namazı Ne zamana kadar kılınabilir ?

Sevgili takipçilerimiz. Dinimizin direği diye tabir ettiğimiz ibadetlerin en önemlilerinden birisi olan namaz’ı vaktiyle eda etmek çok önemlidir. Peki 5 vakit namazdan biri olan Akşam namazı ne zamana kadar kılınabilir ?

Akşam Namazı Ne zamana kadar kılınabilir ?

Akşam namazının vakti; güneşin batması ile başlayıp, Ebû Hanîfe’ye göre güneşin batışından sonra ufukta kalan aydınlık kayboluncaya kadar devam eder. Peygamber efendimiz (s.a.v) akşam namazının vaktiyle alakalı olarak şöyle buyurmuştur.
“Akşam namazı vaktinin başlangıcı güneşin batışı, sonu da ufkun kayboluşudur” (Tirmizî, Salât, 2; 282)
Bir rivayette de Hz. Peygamber (s.a.s.), yatsı namazını şafağın kaybolmasından sonra kılmıştır (Darekutnî, I, 496).

Rivayetlerdeki ‘şafak’ veya ‘ufuk’ kelimeleri İmam Ebû Hanîfe’ye göre, kırmızılıktan sonraki beyazlıktır. Ayrıca Ebû Hanîfe bu konuda delil olarak, “Akşam namazı vaktinin sonu ufkun karardığı vakittir” (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, XI, 570; bkz. Ebû Dâvûd, Salât, 2; Taberânî, Mu’cemü’l-Kebir, XXVII, 160) hadisine dayanmıştır.

İmam Ebû Yûsuf ve İmam Muhammed’le birlikte diğer mezheplere göre ise akşam namazının son vakti, güneşin batışından sonraki kızıllık gidinceye kadar devam eder. Zira hadisteki şafak güneşin batışından sonraki kızıllıktır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), şafak kızıllıktır. O kaybolunca namaz vacip olur.” (Dârekutnî, es-Sünen, I, 506; bkz. Muvatta, Vukûtu’s-Salât, 23; Zeylaî, Nasbu’r-râye, I, 233) buyurmuştur. Kaynak: Diyanet

İlave bilgi için Tıklayınız:
Sandalyede oturarak namaz kılmak günah mıdır ?
Namazda sureleri sesli okumak günah mıdır ?
Pijamayla yada eşofmanla namaz kılmak günah mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir