Adetliyken kıl almak günah mı ?

Değerli kardeşlerimiz günümüzde en çok aratılan sorular arasında olan Adetliyken kıl almak günah mı ? Regl iken tırnak kesilir mi ? sorularının yanıtlarını inceleyeceğiz.

Adetliyken kıl almak günah mı ?

Öncelikle cünüp olan bir kimsenin gusül abdesti almadan traş olması tırnak kesmesi uygun görülmemiştir. Uygun görülmemiştir cümlesinden anladığımız üzere bu davranışlar günah değildir. Fakat bunları gusül abdesti alıp temizlendikten sonra yapması daha evladır.

Şayet cünüpken tüyleri alır, traş olur yada tırnak keser isek olur, tırnak keser, bedeninden herhangi bir parça ayrılmış olursa, gusül abdestine herhangi bir engel oluşturmaz. Abdestine zarar gelmediği gibi kendisi de günah işlemiş olmaz. İslam alimleri böyle bir davranışın mekruh olacağını belirtmişlerdir.

Cünüp olan kimsenin yıkanmadan tıraş olması ve tırnak kesmesi haram olmasa da iyi değildir. İmam-ı Gazali, “İhyâü Ulum ed-Dîn” kitabında şöyle diyor:

“Cünüp olan kimsenin tırnak kesmesi, tıraş olması, etek ve koltuk altını temizlemesi, kan aldırması veya vücuttan herhangi bir parça kopartması uygun değildir. Çünkü âhirette bütün vücud geri döneceğinden, yıkanmadan kesilen veya tıraş olunan şey cünüp olarak dönecektir.

(Mügni’ I-Muhtaç, I/75; Halil Gönenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar)

Neden cünüpken kıl alınmaz ?

İnsan Allah tarafından yaradılan mükerrem bir varlıktır. Bu sebeple bu duruma saygılı olmak vesilesiyle cünüpken bir zerrenin insan vücudundan ayrılmaması daha iyidir. Bu tırnakta olabilir saç tüy kıl vb. her türlü ağza olabilir.

Adet dönemi içerisindeki hanımlarda tıpkı cünüplük durumundaki gibi gusledinceye kadar temizlik yapmaması evladır. Eğer yaparlarsa elbette günah işlemiş olmazlar. Fakat yapmamaları daha makbul görülmüştür.

İlave bilgi için Tıklayınız: Cünüp olan kimsenin tırnak kesmesi yada traş olması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir