Adetli kadın kâbede tavaf edebilir mi?

Sevgili takipçilerimiz bu yazımızda Adetli kadın kâbede tavaf edebilir mi? Adetli kadının nafile yada farz tavafları yapması uygun mudur? Günah mıdır? sorualrının yanıtlarını inceleyeceğiz.

Adet dönemi yani toplum içerisindeki diğer adıyla regl dönemi içerisinde bulunan bir kadının farz veya nafile tavaf yapması haramdır. Adet olan bir kadın tavaftan başka haccın tüm hükümlerini yerine getirebilir. Ancak farz tavaf olan ziyaret tavafını yapamaz ve bunu geciktirebilir. Fakat bu durumda yapmış olsa dahi onun için bir sığır yada deve gibi büyükbaş bir ceza kurbanı kesmesi gerekir. İmkân bulur da adet dönemi sona erdikten sonra temizlenirse bu tavafı iade ederse bu ceza düşer (Kâsânî, Bedâî’, II, 129).

Ziyaret tavafını yaptıktan sonra âdet dönemine giren kadınlar, yaşadıkları yere dönmeden önce, vacip olan veda tavafını yapacak imkân bulamazlarsa, bu tavafı terk edebilirler. Bu tavafı terk ettiklerinden dolayı da bir ceza gerekmez (Semerkandî, Tuhfe, II, 410, 414).

Şâfiî mezhebine göre ise adet dönemindeki bir kadının yapacağı tavaf hiçbir şekilde geçerli değildir. Adet dönemi bittikten sonra temizlenmesi ve ardından tavaf yapması gerekir (Nevevî, el-Mecmû’, VIII, 14, 17)

Peygamber efendimiz (s.av.) Adetli kadın kâbede tavaf edebilir mi? konusunda Hz. Aişe validemize şöyle buyurmuştur.

Bu, Allah Teala’nın, Âdem’in kızları üzerine yazdığı bir şeydir (senin elinde olan bir şey değildir). Hacıların, hacla ilgili yaptıklarını sen de yap. Ancak âdet gördüğün sürece Kâbe’yi tavaf etme.”

(Buhârî, Hayız, 1)

İlave bilgi için Tıklayınız:
Hac Kimlere Farzdır? Kimler hacca gidebilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir