Adetken saç boyanır mı ? Saç boyası gusle engel mi?

Eşine evde güzel görünmek masadıyla saçlarını boyayan kadınların adet dönemlerinde saçlarını boyayıp boyamamaları konusunda endişe duydukları bilinmektedir. Bu hususlardan biri de tabii ki saçlarına sürdükleri boyanın adet sonrası temizlemek için aldıkları gusül abdestini engelleyip engellemediğidir. Kadınların adet günleri bitiminde gusül abdesti alma şartları vardır.
Günümüzde saç boyamanın trend olduğu son zamanlarda, en çok merak edilen şey ise saça sürülen boyanın gusül abdesti almaya engel olup olmadığıdır. Gelin hep beraber adetken saç boyanır mı, saçın boyalı olması gusle mani midir? hep beraber inceleyelim..

Adetken saç boyanır mı ?

Boy abdesti farzlarından birisi de vücudun kuru yer kalmayıncaya kadar yıkanmasıdır. Tabiri caizse vücutta su ulaşabileceği her yere ulaşmalıdır. Bu sebeple gusül abdesti alacak kişinin vücudunda suyun erişmesine engel bir tabaka yada katman olmamalıdır. Örnek verecek olursak tırnaklara veya başka bir yere sürülen oje bir tabaka oluşturması sebebiyle gusle mani olmaktadır.

Günümüzde satışa sunulan boyaların türlü türlü çeşitleri bulunmaktadır. Bu satılan boyalardan doğal olanları yani kına ceviz kabuğu safran çivit otu vs içeren boyaların saç üzerinde bir tabaka oluşturmadığı bilinmektedir. Buna istinaden kadınların adet dönemi içerisinde saçlarında tabaka oluşturmayan boyaları kullanmaları sakıncalı olmadığı gibi gusle de mani değildir. (İbn-i Âbidîn, Reddü’l-Muhtâr, Terc. Ahmed Davudoğlu, İstanbul 1982-1988, sh: 224)

İlave bilgi için Tıkalyınız : Makyaj yapmak oje sürmek günah mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir