Adet sonrası kahverengi leke orucu bozar mı ?

Bayanların gusül abdesti aldıktan sonra gelen akıntıları namaz kılmaya engel midir sorusu çoğu kadının araştırdığı bir konudur. Kadın, adet olduğuna dair şüpheli ise namaz kılmalı mı ? Adet sonrası kahverengi leke orucu bozar mı ? Lekelenme adetten sayılır mı ? Bir kadın Gusül sonrası gelen akıntı ile oruç tutabilir mi? namaz kılınır mı? Hayız kaç gündür ? Tüm bu soruların yanıtlarını hep beraber inceleyelim.

Kadınların kafasını karıştıran en önemli hususlardan birisi adet dönemidir. Adet dönemi boyunca bazı farz ibadetlerden muaf tutulan kadınlar, bu özel günlerde oldukça temkinli ve dikkatli olmalıdır. Kadınların bu konuda sıklıkla yanıtını aradığı sorulardan bir tanesi Adet sonrası gelen kahverengi akıntı yada lekeler orucu bozar mı ? sorusu olmuştur. Dinimiz adet dönemini ne zaman bitmiş sayıyor? Peki adet düzensizliği olan kadınlar?… Gelin hep beraber öncelikle bu soruların yanıtlarını arayalım.

Adet dönemi kaç gün sürer ?

Kadınlarda görülen adet yani diğer bir adıyla hayz kanaması en azı 3 gündür. En fazlası 10 gün olmak üzere hemen hemen her ay süre gelmektedir. Bu dönemde meydana gelen kanamalar kesintili dahi olsa adet kanaması olarak geçer. Fakat bu 10 günlük sürenin dışına çıktığı zaman bu kanama artık adet kanaması olmaktan çıkar. Bu kanama artık özür kanaması halini alır. Örnek verecek olursak; hayız döneminde ki bir kadından 4 gün boyunca kan geldiğini var sayalım. Ardından 2 gün bu akıntı tamamiyle kesilse ve 6. gün yine kanaması devam etse gelen kan adet kanı sayılır. Fakat 11. veya 12. gün gelen kan özür halini alır.

Adet sonrası kahverengi leke orucu bozar mı ?

Adet süresi içerisinde (10gün) gelen kan, tamamiyle kesilmedikçe, adet hali bitmemiş demektir. Bu dönem içerisinde gelen sıvıların renkleri siyah, kırmızı, yeşilimsi, toprağımsı vb. renklerdir. Adeti bitmiş bir kadından gelecek akıntı bembeyazdır. Eğer akıntı 10 günün sonunda devam ederse özür halini alır. Ve kişi ibadetlerini yerine getirmekle mükellef olur. Özür halinde farz ibadetlerden olan namaz, ihya edilebildiği gibi aynı şekilde farz oruçlar da tutulmalıdır. Adet günleri haricinde gelen akıntı yada kanamalar özür kanıdır. Bu özür kanamalarından dolayı namazı ve orucu kazaya bırakmak caiz değildir.

ALAKALI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ : Adet kanamasından önce görülen lekeler adet günlerinden sayılır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir