Adet olan kadını okşamak günah mıdır ?

Sevgili okurlarımız tarafımıza ulaşan bir soruda “Adet olan kadını okşamak günah mıdır ?” diye sorulmuş. Hep beraber Adet dönemindeki bir kadını kocasının okşayarak cinsi haz vermesinin caiz olup olmadığını inceleyelim.

Adet gören kadınla cinsel ilişki dışındaki şeyler, normal zamanlardaki gibi yapılabilir.” (Müslim, Hayz” 16; Nesaî, Tahâret, 18; İbn Mâce, Taharet, 12). Fakat regl yani adet dönemi içerisinde olan kadınla, kocasının, cinsel ilişkide bulunması ya da göbek ile diz arası kısımla oynaşması haramdır. Bu yasak Kur’an-ı Kerim’de de yer almaktadır:

“Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: O, bir rahatsızlıktır. Bu sebeple ay halinde olan kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri vakit, Allah’ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın. Şunu iyi bilin ki, Allah tevbe edenleri de sever, temizlenenleri de sever.” (Bakara, 2/222)

Adet olan kadını okşamak günah mıdır ? Erkeğin, hayızlı iken hanımına belirli seviyede yaklaşmasında bir sakınca yoktur. Bu seviyenin ne derece olduğunu Adet döneminde kadınlarla ilişki nasıl olmalıdır ? başlıklı yazmızda yazmıştık. Ayrıca hayızlı kadının da kocasını eli ile doyuma ulaştırması etmesi caizdir.

İlave bilgi için tıklayınız:

Adet döneminde kadınlarla ilişki nasıl olmalıdır ?
Regl iken ilişkiye girmek zararlı mı ? Günahı nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir