Adet kanamasından önce görülen lekeler adet günlerinden sayılır mı?

Eğer kadının adet kanamasından önce gördüğü  lekeler, gerçekten adet kanından farklı bir şey ise, bu takdirde o bir özür kanıdır ve kadının bu durumda oruç tutması ve namaz kılması gerekir.

Eğer bunun adet sürecine dahil olup olmadığında tereddüt ediliyorsa, bu takdirde söz konusu lekenin rengine bakmak gerekir. -Normal adet süresi içerisinde görülen “siyah, kırmızı, sarı veya (siyah-beyaz arası) bulanık” renkteki akıntının âdet kanı olduğunda âlimlerin ittifakı vardır.

Hanefi alimleri bu dört renkteki akıntıya, “yeşilimtırak” ve “toprak” renkteki akıntıyı da ekleyerek renklerin sayısını altıya çıkarmışlardır. Şafii alimlerine göre ise, adet kanlarını kuvvetine göre beş çeşit olarak sıralamışlardır: “siyah, kırmızı, pembe (toprak), sarı ve bulanık renkteki akıntı.(V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/458).

Buna göre, bir kadın normal adet süresi içerisinde bu renklerden herhangi birisini gördüğü  zaman, bunu aybaşı hali olarak değerlendirecektir.

Kanaatimizce bu -adetten önce- görülen lekelerin çok sık tekrarlaması durumudna özür lekeleri olduğunu tespit etmek için uzman bir doktora baş vurmakta yarar vardır. Ama kuvvetli bir ihtimalle o görülen lekeler adet kanıdır. Özellikle rengine bakarak bir karara varabilirsiniz. 

Ek Bilgi İçin TIKLAYINIZ
Adet dönemi bitince gusül etmeden ilişki
Adet döneminde kadınlarla ilişki nasıl olmalıdır ?
Cünüp olan kimsenin tırnak kesmesi yada traş olması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir